Mint az Együtt jelöltje, az önkormányzati kampányban vállaltam, hogy megválasztásom esetén tevékenységem egyik legfontosabb eleme a korrupció ellen küzdő civil szervezetek ajánlásaira épülő szabályok intézményesítése, és azok betartatása lesz.

A kampányígéretet betartva, benyújtottam egyeztetésre Wintermantel Zsolt polgármesternek, Dr. Tahon Róbert jegyzőnek, és az újpesti frakcióvezetőknek (Fidesz, Újpestért Egyesület, LMP, DK, MSZP, Jobbik) az erről szóló rendelet-tervezetet. Álláspontunk szerint a demokratikus helyi közéletnek az alapja, hogy bárki hozzáférhet a közérdekű adatokhoz. Egyúttal az átláthatóság a korrupció egyik leghatékonyabb ellenszere, mert lehetővé teszi, hogy bárki tehessen fel kérdéseket közös ügyeinkről. Minél többen és minél gyakrabban élnek ezzel a jogukkal, annál nagyobb eséllyel derülhet fény az esetleges visszaélésekre, és annál nagyobb hatékonysággal lehet a hibákat, hiányosságokat, adott esetben pedig szabálytalanságokat, bűncselekményeket számon kérni. Sőt, a számonkérés hiánya miatt további felelősségre vonást kezdeményezni. Az átláthatóság egy önkormányzatnál azt jelenti, hogy a döntéshozatali folyamat összes dokumentumának: testületi és bizottsági előterjesztéseknek, határozatoknak, jegyzőkönyveknek az állampolgárok számára is a képviselőkkel egy időben, az interneten rendelkezésükre kell állnia. A szerződéseket nem csak közzé kell tenni, de amíg ez nem történik meg, addig nem is léphetnek hatályba. Minden közbeszerzési felhívásnak, majd az eredményhirdetést követően ajánlatnak és értékelésnek elérhetőnek kell lennie az interneten. A szabályokat be is kell tartatni, ennek felügyeletére létrehoznánk a munkáját a függetlenül végző átláthatósági biztos tisztségét. A kiemelt jelentőségű beruházások, közbeszerzések esetén előírnánk a Transparency International által kifejlesztett antikorrupciós eszköz, az integritási megállapodás és független ellenőr kötelező alkalmazását. Fontosnak tartjuk azt is, hogy a polgármesterek, alpolgármesterek és képviselők vagyonnyilatkozatai 10 évre visszamenően elérhetők és kereshetők legyenek az önkormányzatok honlapjain.

Légrádi Péter önkormányzati képviselő Együtt-PM 2014.12.14.